Projektuj wnętrza

Własna firma – plusy

Cechy zawodu, Kwalifikacje |


Wielu projektantów, którzy zaczynali pracę na etacie, po kilku latach decydują na założenie własnej firmy. Dlaczego? Narasta w nich frustracja z powodu minusów pracy na etacie i chęć zarobienia większych pieniędzy. 

Godziny pracy

Choć godziny pracy przez niektórych mogą być uważane za minus w tym zawodzie – ze względu na konieczność bycia w pracy non stop – ma to też swoje plusy. Bez problemu można załatwić sprawy w urzędzie, można pójść do lekarza na umówiona wizytę, można odebrać dzieci ze szkoły, można zjeść o normalnej porze. Słowem – można zorganizować sobie czas w ciągu dnia tak, by było nam wygodnie. 

Zlecenia

Prowadząc własną firmę można przebierać w zleceniach. Jeśli ktoś bardziej preferuje projektowanie łazienek, to będzie szukał takich zleceń, inni będą bardziej widzieć się w kuchniach. Można również spróbować podjąć się zleceń większego formatu, dla większych firm – to na pewno duże wyzwanie, ale i wielka satysfakcja. W portfolio na pewno zrobi wrażenie. 

Czas i pieniądz

W innym artykule jest mowa o negatywnym aspekcie tego problemu. Można spojrzeć jednak na to z innej perspektywy – jeśli kogoś stać, może pozwolić sobie na miesięczną wycieczkę do Azji, czy inne ekstremalne wydarzenia.  

Wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia zależy od ilości i jakości zleceń. Jeśli ktoś ma renomę, to jego stawki będą wyższe. Jeśli jest w stanie pracować przy większej ilości zleceń, to również ma możliwość na wyższe zarobki. Przeciętne wynagrodzenie projektanta prowadzącego własną firmę jest mimo wszystko wyższe, niż pensja pracownika etatowego. 

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant