Projektuj wnętrza

Tablice koncepcyjne

Cechy zawodu, Projekt |


Na wydziałach architektury wnętrz studenci dużo pracują nad projektami. Są to jednak projekty do samodzielnego przemyślenia na zadany temat. W praktyce projektant wnętrz musi przeanalizować oczekiwania oraz potrzeby Klienta i z nim współpracować przez cały okres prac projektowych. Dlatego musi on wypracować sobie system pracy, który ułatwi wzajemną komunikację na drodze projektant – zleceniodawca.

Jednym z pomysłów są tzw. tablice koncepcyjne. Są to kolaże, na które składają się wycinki z gazet, fotografie, rysunki, wszelkie materiały, które wiążą się z daną tematyką wnętrza. Nie chodzi tu o powielane istniejących zdjęć pomieszczeń, lecz o natchnienie ze wszystkich źródeł. Wszelkie fantazje z dziedziny  mody, kolekcje sukienek, falbany, kapelusze itp. mogą zainspirować projektanta do poszukiwania oryginalnych firanek, obić kanap, dywanów. Wariancje na temat jedzenia to okazja do włączenia dodatków, ciekawych kolorystycznie i pod względem kształtów. Także wszelkie grafiki mówiące o pasjach Klienta, mogą to być podróże, sporty, zwierzęta. 

Na tablicach koncepcyjnych znajdują się również przedmioty interesujące z uwagi na fakturę – jest to papier, tkanina, szkło, skóra, metal, ale również liście i inne materiały. Na jednej mapie widać jak będą wyglądać dane faktury umieszczone obok siebie, które należy połączyć i w jaki sposób, aby uzyskać oczekiwany efekt. 

Dzięki takim tablicom projektant jest w stanie lepiej wyrazić idee. Poszukiwanie oryginalnych fotografii i faktur to trudne ćwiczenie wyobraźni. Klient z kolei jest w stanie lepiej poznać zamysł projektanta, gdyż może dotknąć materiałów i porównać ich zestawienie.

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant