Projektuj wnętrza

Styl wnętrza a ozdoby świąteczne

Style i dekoracje, Zasady projektowania |


Już niedługo. Coraz bliżej. Do magicznego okresu Świąt, kiedy najwięcej energii wkładamy w przygotowania: sprzątanie, „sztukę kulinarną” i to, co lubimy najbardziej – dekorowanie domu. 

Fot. Studio Design, Aneta Wójcik.

Wyciągamy zbierane od lat dekoracje, dodatki, bombki i zastanawiamy się co zrobić, żeby choinka w każdym roku była inna. Każdego roku mamy przecież inne trendy proponowane przez stylistów. 

A my przecież chcemy być na czasie. 

Wszyscy klasycy wiedzą, że Święta to: 

  • zieleń,  
  • czerwień, 
  • złoto. 

Takie zestawienie jest zawsze dopuszczalne, ale co zrobić, kiedy nasze wnętrze jest bardziej nowoczesne? Poobserwować nowości.

I do posiadanych już dekoracji, które są nazywane tłem (czyli są gładkimi bombkami, pasującymi do ogólnej kolorystyki domu) dodajemy te, które narzucają nam konkretny styl lub odmienną kolorystykę z trendów danego roku. 

Ale co w tym roku wiedzie prym? 

Złoto zostało troszkę zmodyfikowane i obecnie występuje w kolorystyce miedzi czy szampana. Jeżeli nasza choinka ma mieć bardzo szykowny charakter umieśćmy na niej dekoracje w tym  kolorze i zróżnicujmy je nie kolorystycznie a kształtowo.  Dodajmy gałązki, kwiaty, bombki obsypane brokatem, ale też kokardki, ptaszki czy renifery. Tańczące laleczki dodadzą delikatności, a bombki z  perłami pięknie odbiją światło sączące się z LED-owych lampek choinkowych. 

Delikatny wygląd naszych dekoracji świątecznych uzyskamy stosując koronki, piórka, tiulowe kwiaty. Jeżeli dodatkowo będą w kolorze białym to niemalże będą niezauważalne. Uroku delikatności dodadzą gałązki pokryte szronem, ażurowe torebeczki, brokatowe wianuszki  i przezroczyste bombki zdobione gipiurą i kryształkami. 

We wnętrzu rustykalnym zupełnie nie na miejscu będą dekoracje delikatne i  eleganckie. Jeżeli mamy gładkie bombki to możemy  uzupełnić je kwiatami ECO wykonanymi z lnianej tkaniny w jej naturalnym kolorze, szyszkami, bombkami z sielskimi obrazkami, jak i puchatymi sowami, wiewiórkami i innymi wiejskimi zwierzątkami. 

Fot. Aranżacje przygotowane przez Studio Design, Aneta Wójcik.

A co z wnętrzem monochromatycznym? 

W takim wnętrzu możemy wprowadzić mocniejszy akcent kolorystyczny. Ale w tym sezonie pamiętajmy, żeby dekoracje, które używamy do wprowadzenia koloru były nieco pastelowe. Idealnie gdyby ich kolorystyka przenikała się wzajemnie począwszy od pudrowych  różów, lekkich błękitów, jak i kolorów perłowych,  czy miętowych, ale najbardziej odważną kolorystyką tej zimy są kolory fluorescencyjne.  Do dzieła… sprawdźmy, jak działają w aurze Świątecznej. 

Bawmy się dekoracjami świątecznymi i pamiętajmy, że pomimo panujących trendów każdy z nas może stworzyć swój własny prywatny trend Świąteczny. 

Autor: Aneta Wójcik, Studio Design.