Projektuj wnętrza

Salone Del Mobile w Mediolanie – obrys, lekkość, ażurowość, cz.2

Style i dekoracje, Zasady projektowania |


Anna Bedlicka-Góźdź, prowadząca Pracownię Projektową Wnętrz AB STUDIO na temat obecnego designu architektury wnętrz, przez pryzmat targów designu w Mediolanie. 

Fot. Targi Wnętrz w Mediolanie, AB Studio.

Materiały

Aby osiągnąć efekt maksymalnej cienkości formy, potrzebne są materiały, które te parametry mogą spełnić. Pojawiają się więc meble z metalu. Wspaniale wybarwiane blachy są na blatach stołów i stolików, z nich konstruowane są regały. Często meble wykonane są z prętów metalowych. Ten obrys, podkreślający lekkość i ażurowość form, towarzyszy nam przy wszystkich przedmiotach – zarówno w meblach, jak i w lampach.

Cieniutkie spieki kwarcowe o dużych formatach 1mx3m np. firmy Laminam  i  o grubości od 3,5mm, dają możliwość konstrukcji stołów i stolików o blatach jak kartka papieru i o olbrzymiej wytrzymałości. Z tego materiału pojawiają się komody, regały, konsole. Różnorodność i piękno powierzchni naturalnych kamieni czy designerskich wzorów jest tu ogromna.

Fornirowane meble zwracają uwagę wzorami geometrycznymi na frontach komód i stołów. A naturalne elementy drewniane w meblach podkreślają strukturę, spękania i słoje. W połączeniu z np. cienkim spiekiem kwarcowym, zachwycają kontrastem. 

Tworzywa sztuczne i metal dają możliwość uzyskać subtelne i delikatne formy krzeseł, bez uszczerbku na komfort użytkownika.

Tworzywem, które intryguje są pokrycia ścian, podłóg i mebli. To rodzaj tapety, która łącząc się z podłożem, stwarza wrażenie ręcznie naniesionych struktur i rysunków.

Dywany, które pojawiły się na targach designu, przypominają powiększoną fakturę fragmentów impresjonistycznego malarstwa lub przetartych, szlachetnych struktur. Rytm form geometrycznych jak romby, kwadraty czy owale jest także często wzorem zarówno dywanów jak i frontów pięknych komód.

Fot. Targi Wnętrz w Mediolanie, AB Studio.

Światło

Byłam nim mocno poruszona. Światło zawsze robi na mnie duże wrażenie ale w tym roku kilka firm pokazało swoje projekty w sposób niezwykły. Te wspomniane cechy, jak  obrys, lekkość, ażurowość i minimalizm to kwintesencja niezwykłych form lamp firm takich jak Vibia czy Inarchi. Ten obrys formy tworzą także kable, które rysują w przestrzeni geometryczne lub abstrakcyjne wzory. Są niezwykłe motywy roślinne, szkło, które mamy wrażenie, osiągnęło wyżyny w swojej artystycznej formie. 

No cóż, to trzeba zobaczyć i dotknąć, bo zdjęcia nawet te najbardziej udane, nie oddadzą piękna przedmiotu, jego struktury i refleksów. Za 3 miesiące najważniejsze targi światowego designu Salone Del Mobile w Mediolanie. Tak więc może do zobaczenia na nich?

​---> Cz. 1

AB Studio

abstudio.anna@gmail.com

www.abstudio-design.pl