Projektuj wnętrza

Salone Del Mobile w Mediolanie – obrys, lekkość, ażurowość, cz.1

Style i dekoracje, Zasady projektowania |


Anna Bedlicka-Góźdź, prowadząca Pracownię Projektową Wnętrz AB STUDIO na temat obecnego designu architektury wnętrz, przez pryzmat targów designu w Mediolanie. 

Wiodące trendy we wnętrzarstwie

W aktualnym designie we wnętrzach prym wiedzie ażurowość, lekkość i minimalizm w grubości materiałów z jakich wykonane są meble – im cieńsze, tym bardziej atrakcyjne wzorniczo. W małych stoliczkach i ławach czy  dużych stołach, blaty często wyglądają jak kartki papieru. Ta cienkość zdecydowanie pojawia się w konstrukcji półek regałów bibliotek, witryn i komód. Meble te często nie mają nawet litych boków tylko ich obrysy. Tworzą je cienkie pręty metalowe, zminimalizowane elementy drewnianych czy drewnopodobnych listew oraz cała gama tworzyw sztucznych. Ta cienkość oraz obrysowość krawędzi mebli jest bardzo silnym trendem. Cechuje to także wzornictwo w oświetleniu. Niezwykła subtelność formy, jaką widzimy w pięknych oprawach firm Vibia czy InArchi mnie autentycznie porusza. 

Do wnętrz wchodzą tapety w nowych technologiach, którymi można pokrywać nie tylko ściany, ale i meble czy podłogi. Monochromatyczność kolorystyczna jest tu bardzo zauważalna, a wspomniana technologia rozbudza naszą kreatywność.

Faktury przestrzenne na powierzchniach mebli to trend coraz intensywniej obejmujący wszystkie materiały – trójwymiarowe fronty komód, żakardy i grube plecionki w tkaninach obiciowych, skomplikowana struktura często „przetartych” dywanów. Światło robi swoje i dodaje im jeszcze większej przestrzenności.

Zacinanie mebli pod katem na krawędziach, fazowanie, aby jeszcze bardziej wycieniować powierzchnię blatu szklanego, drewnianego, czy kamiennego oraz dodać tym krawędziom atrakcyjności. Podobną tendencję widzimy we frontach meblowych.

Wspomniane witryny i regały często unikają kątów prostych a cała kompozycja jest zaprzeczeniem statycznej formy.

Stoliki o cienkich blatach i takich nóżkach, pojawiają się przy dużych wygodnych kanapach, tworząc spójną kompozycję.

To najbardziej widoczne trendy, które towarzyszą nam obecnie we wnętrzach.

Fot. Targi Wnętrz w Mediolanie, AB Studio.

Kolorystyka

Barwy pojawiają się coraz śmielej i nie tylko na neutralnym tle. Są często pastelowe, przetarte ale i intensywne wybarwienia np. tkanin obiciowych dopełniają kolorystyki wnętrz. Stoły często epatują nie tylko kształtem, ale i kolorem podstawy. Komody bardzo często o frontach pastelowych błękitów, oliwki, bieli, czasami o frontach fornirowych w ciemniejszych wybarwieniach. Tak więc kolorem, który zauważamy w obecnym designie wnętrzarskim jako dopełniające plamy jest błękit, pomarańcz, oliwka, czasami pudrowy róż oraz specyficzny odcień czerwieni, trudno ją nazwać, ale można pokazać. Tło naszych wnętrz często to szarości, delikatne kolory ziemi, zabarwione kolorami dodatków.

Fot. Targi Wnętrz w Mediolanie, AB Studio.

​---> Cz. 2

AB Studio

abstudio.anna@gmail.com

www.abstudio-design.pl