Projektuj wnętrza

Projektant na etacie – plusy

Cechy zawodu, Kwalifikacje |


Tak, projektowanie na etacie w renomowanym biurze projektowym ma sporo plusów. Co prawda nie każdy stworzony jest do pracy pod czyimś kierownictwem, ale może warto rozważyć tą opcję w zestawieniu do pracy na własny rachunek?

Stabilizacja

Wielu projektantów na etacie ceni sobie stabilizację finansową i pewną harmonijność. Praca w prawie stałych godzinach, pomijając przedłużone spotkania z Klientem, comiesięczna stała wypłata, czas wolny po pracy – mało, bo mało, ale jest. Duże znaczenie mają prawa pracownika – gdy jest chory, idzie na płatne zwolnienie lekarskie, gdy potrzebuje wolnego – idzie na płatny urlop. 

Czas i pieniądz

Pracodawca płaci za 8h spędzonych w firmie. A gdy nie ma Klientów i szefa? Wtedy pracownicy odpoczywają – oczywiście wszystko w umiarze, ale jednak jest to czas, kiedy można chwilę odsapnąć. Niektórzy robią sobie przerwę na jedzenie, bo w końcu można spokojnie dokończyć kanapkę, inni wykonują telefony albo poczytają chwilę w Internecie. Niektórzy wolą po prostu trochę porozmawiać, pośmiać się i odstresować. Jest to naprawdę fajny czas w ciągu dnia – zbliża pracowników, rozładowuje atmosferę, daje poczucie psychicznego komfortu. To zupełnie inna sytuacja, niż praca we własnej firmie. 

Księgowość

Nie ma tego problemu – wszystkimi sprawami finansowymi zajmuje się księgowa, która pracuje w firmie bądź biura rachunkowe, pracujące dla firmy. Oznacza to, że wszystkie sprawy formalne, księgowe i kadrowe leżą w gestii pracodawcy. 

Szkolenia

Pracodawcy nie lubią dawać podwyżek, ale mają z reguły budżet przeznaczony na szkolenia pracowników. Podstawą są szkolenia z asortymentu oraz wdrożenie z obsługi programu do projektowania (chyba, że projektant już go zna). Ale w firmach często jest możliwość dalszego kształcenia – w niemal każdym większym mieście organizowane są szkolenia dla projektantów, które pracodawca jest skłonny opłacić. Bardziej hojni potrafią wysłać pracownika do innego miasta. To niespotykana możliwość obcowania z innymi doświadczonymi projektantami, poznawania ciekawych i znanych osób, podnoszenia kwalifikacji. Warto z tego korzystać. 

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant