Projektuj wnętrza

Projektant a Projektant – Sprzedawca

Cechy zawodu, Kwalifikacje |


Projektant projektantowi nierówny. I w tym zawodzie są specjalizacje, choć często to brak doświadczenia determinuje drogę przez kolejne firmy. 

Projektant w biurze projektowym

W biurze projektowym zazwyczaj stoją biurka z krzesłami, komputerami i szafka z katalogami. Wnętrze takiego biura zaprojektowane jest tak, by Klient miał poczucie, że wybrał właściwe osoby do swojego zlecenia. Rozmowa z Klientem odbywa się przy stoliku, przy kawie i często ciastkach! A proponowane produkty pokazywane są w katalogach. Często projektant wie, gdzie dany produkt można zobaczyć i umawia się z Klientem na kolejne spotkanie objazdowe po konkretnych sklepach, by sam mógł ocenić, czy dany produkt mu odpowiada. Po spotkaniu projektant zasiada do komputera i przygotowuje rzuty i wizualizacje. Zlecenia często są bardzo różnorodne, od zwykłych wnętrz mieszkalnych po wnętrza użyteczności publicznej, często o dużej powierzchni. Stąd i szansa na wyższe zarobki jest bardzo duża. Projektant w takim biurze często dostaje prowizje od projektu lub premie od większego zlecenia. Biuro projektowe to miejsce, w którym można zdobyć ogromne doświadczenie i zarobić konkretne pieniądze. 

Projektant w studiu kuchennym

Studio kuchenne jest większe od zwykłego biura projektowego, bowiem oprócz biurka z komputerem musi się znaleźć miejsce na prezentację co najmniej 2-3 rodzajów mebli kuchennych. Co więcej w takim studiu znajduje się ekspozycja frontów meblowych i uchwytów. Rozmowa z Klientem jest prezentacją tego, co znajduje się w firmie. Projektant omawia zastosowane rozwiązania w poszczególnych zestawach kuchennych, ich zalety i możliwości dostosowania pod konkretne wymagania. Studio kuchenne ma stałe stawki, więc i zarobki są w miarę ustabilizowane. 

Projektant – Sprzedawca w salonie z wyposażeniem łazienek

W większych sklepach meblowych, czy salonach z wyposażeniem łazienek sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Tutaj pracę mogą znaleźć ci, którzy nie mają wyższego wykształcenia, ani wielkiego doświadczenia. Często pracodawcy są gotowi przyjąć osoby na przeszkolenie tylko z programu komputerowego i asortymentu, bowiem w tej pracy nacisk kładziony jest na sprzedaż towaru. W momencie, gdy pojawia się Klient projektant omawia z nim poszczególne rzeczy potrzebne do aranżacji. Wszystkie materiały dostępne są na miejscu, można je pokazać, dotknąć, często zobaczyć całe aranżacje łazienek – stąd takie salony zazwyczaj są wielkopowierzchniowe. Tutaj najważniejsze są umiejętności sprzedażowe i odpowiednie podejście do Klienta. Projekt łazienki to sprawa drugorzędna, dołączana gratisowo przy wykupie towaru ze sklepu. Projektant z kolei otrzymuje zazwyczaj prowizję, nie od ilości projektów, ale od kwoty na jakie opiewały zamówienia, a jego podstawowe wynagrodzenie często jest minimalne. 

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant