Projektuj wnętrza

podstawowe zasady projektowania

Style i dekoracje, Zasady projektowania |


Chcesz samodzielnie zaaranżować swoje wnętrze w mieszkaniu? Aneta Siwczuk z biura projektowego Kreo Architektura opowiada o podstawowych zasadach projektowania przestrzeni.

ERGONOMIA

Niezależnie od rodzaju wnętrza pamiętajmy o podziale przestrzeni według jej określonych funkcji.  Przestrzeń można zarówno łączyć, jak i dzielić za pomocą ścianek, drzwi, okien czy otworów. Każde pomieszczenie rządzi się własnymi zasadami. Należy uwzględnić przestrzenie użytkowane wspólnie oraz te bardziej prywatne. Bardzo istotne jest rozplanowanie drzwi i okien, a także oświetlenia, urządzeń elektrycznych i wszelkich instalacji. Ważna jest również intensywność użytkowania każdej z części domu. Dotyczy to szczególnie małych pomieszczeń, gdzie na niewielkiej przestrzeni mamy zaplanować wszystkie najważniejsze sprzęty zaspokajające potrzeby użytkowników. Wystrój jest zależny od naszych potrzeb, stylu życia i wieku.

Fot. Kreo Architektura.

MATERIAŁY

Na charakter wnętrza ma wpływ wiele składowych, które powinny ze soba współgrać. Tkaniny kojarzyły nam się niegdyś tylko ze światem mody. Obecnie materiały we wnętrzu poprzez fakturę, kolorystykę i strukturę modelują przestrzeń i podkreślają jej charakter. Zaletą materiałów jest możliwość wielokrotnej zmiany naszej przestrzeni poprzez zmianę obicia tapicerki, wymianę zasłon lub rolet, dywanów, poduszek i pledów. Wybierając tkaniny należy zwrócić uwagę na jej rodzaj, kolor oraz wzór. Tekstylia nadają przytulności, ciepła, wyciszają dźwięki i wprowadzają określony nastrój. Dają nieograniczone możliwości w kształtowaniu charakteru pomieszczenia.

Na szczególną uwagę zasługują rownież pokrycia podłóg.  Pomimo, że układana jest na końcu budowy powinniśmy dokonać wyboru odnośnie jej rodzaju. Jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ze względu na częstotliwość jej użytkowania i tło, które stanowi dla pozostałych elementów dekoracji wnętrza. Przede wszystkim powinna cechować się trwałością i odpornością na ścieranie oraz pozostałe uszkodzenia mechaniczne, a także łatwością w utrzymaniu czystości. Przy wyborze podłogi należy zastanowić się nad intensywnością użytkowania w określonych strefach wnętrza. Ponadto powinna odpowiadać konstrukcyjnie do konkretnego miejsca i spełniać wymogi akustyczne. 

Kolorystyka i rodzaj powierzchni powinna odpowiadać naszym potrzebom i wymaganiom estetycznym.

Fot. Kreo Architektura.

KOLORYSTYKA

Kolory posiadają swoją osobowość, indywidualne cechy  i właściwości. Wyrażają emocje i mają wpływ na psychikę. Klasyfikujemy je za pomocą palety barw. Kolor we wnętrzu związany jest z podziałem pomieszczeń na poszczególne strefy i funkcje. Barwy kształtują optycznie wnętrze i maskują niedoskonałości. Wyrażają nasz charakter i wpływają na nasze samopoczucie. Mogą być czynnikiem drażniącym, wnosić energię, wprowadzać harmonię oraz spokój. Odpowiedni dobór barw wymaga wiedzy i wyczucia. Zależny jest od preferencji użytkownika. Przy wyborze należy pamiętać, aby nie kierować się tylko panującymi trendami, lecz dobierać barwy stosownie do naszych upodobań. Umiejętne ich zestawienie sprawi, że będziemy czuć się we wnętrzu swobodnie, a samo wnętrze będzie cechować harmonia i spójność. 

..............................

Kreo Architektura

Aneta Siwczuk - Projektantka Wnętrz

biuro@kreoarchitektura.pl