Projektuj wnętrza

Płytki dekoracyjne: Kwiaty

Style i dekoracje, Dekoracje |


Dekoracyjne kafelki są ciekawą alternatywą do fototapet. Kwiaty to jeden z najpopularniejszych motywów w łazience. To one tworzą nastrój i wprowadzają romantyczny klimat. 

Forma

Dekoracyjne płytki to albo pojedyncze kafelki, które można łączyć w wielkoformatowe obrazy, albo dekory, mniejsze listwy, które można układać pionowo lub poziomo. Sprzedawane są zazwyczaj na sztuki, więc są droższe, ale dają możliwość zestawienia z innymi płytkami. Najlepiej decydować się na płytki tego samego producenta – wtedy bazą do elementów dekoracyjnych powinny być kafelki stonowane, bez mocnych wzorów, by wydobyć piękno dekorów. Dla zwiększenia efektu warto zastosować cieńsze fugi. W przypadku małych łazienek należy uważać na wielkość takiej kompozycji, by zanadto nie przytłoczyć wnętrza.

Fot. Dekor nad wanną uwydatniający wnęki. Projekt by Bathart

Motyw

Kwiaty są częstym wyborem Klientów. Ich różnorodność, zarówno w kształcie, jak i stylu sprawia, że potrafią nadać wnętrzu elegancji i szyku. Ważne, by pokazać całą kompozycję, czyli wybrać ścianę pokazową, nie zasłoniętą przez meble, czy inne przedmioty. Odpowiedni wzór kwiatowy ułożony pionowo potrafi optycznie powiększyć łazienkę, akcentuje też wnęki oraz dzieli pomieszczenie na strefy. Często listwy dekoracyjne układa się wokół umywalki lub lustra.

Fot. Dekor nad wanną - główny motyw w łazience. Projekt by Bathart

Styl

Wybór odpowiednich motywów kwiatowych i ich kolorów  zależy od stylu samej łazienki.

  • styl angielski – róż i pomarańcz
  • styl glamour – złoto i czerń
  • styl japoński – magnolie i storczyki, wiśnia
  • styl indyjski – turkus, złoto, czerwień
  • styl prowansalski – fiolet i lawenda, niebieski
  • styl rustykalny – słoneczniki, maki, tulipany

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant