Projektuj wnętrza

Od czego zależą zarobki etatowego projektanta?

Cechy zawodu, Kwalifikacje |


Nie oszukujmy się – projektant wnętrz musi posiadać wiedzę techniczną, która wiąże się z pewną odpowiedzialnością za projekt. Żeby powierzyć mu dane zlecenie, pracodawca musi mu ufać. Żeby mu zaufać, musi być pewny, że to człowiek z wiedzą i praktyką. 

Wykształcenie

Wykształcenie w Polsce ma duże znaczenie, jeśli planujemy pracę u kogoś na etat – pracodawcy patrzą na dokumenty i wierzą, że absolwent wyższej uczelni to osoba odpowiedzialna z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Są jednak samoucy, którzy doskonale chłoną wiedzę z innych źródeł i są powołani do tego zawodu. Niestety ciężko jest wówczas udowodnić potencjalnemu pracodawcy swoje umiejętności, mimo posiadanego portfolio – wizualizacje, to tylko część pracy projektanta. Stąd z relacji projektantów wynika, że więcej zarabiali etatowi projektanci z wyższym wykształceniem, niż ci po kursach. 

Doświadczenie

Doświadczenie to podstawa w tym zawodzie. Każdy projekt uczy czegoś nowego. Każde zlecenie jest inne i do każdego należy się przygotować. Studenci często już na studiach organizują sobie praktyki, by sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Ponieważ to pasjonaci, są gotowi na kilka praktyk w różnych biurach projektowych bez wynagrodzenia. Ale to zaowocuje. Z czasem będą gotowi podejmować się zleceń coraz większych, coraz bardziej wymagających. I to idzie w parze z zarobkami – jak w każdym zawodzie. Więcej praktyki = większe umiejętności = większe zarobki.

Miejsce pracy

Nie do końca sprawdza się przekonanie, że im mniejsze firmy, tym mniejsze zarobki. Często w małych biurach projektowych, gdzie jest jeden właściciel i 1-2 projektantów – ich zarobki znacznie przewyższają pensje projektantów w dużych sklepach meblowych. Małe biura projektowe specjalizują się w różnych projektach – mieszkaniach, domach, restauracjach, klubach fitness, bankach i odpowiednio ustalają stawki. Studia kuchenne projektują tylko kuchnie, sklepy meblowe wykonują proste projekty, a salony z wyposażeniem łazienek najczęściej projekt łazienki oferują Klientom gratis! Wynagrodzenie projektanta wówczas ustalane jest prowizyjnie – od ilości zrobionych projektów, a jego pensja podstawowa jest bliska minimum i wiąże się z obowiązkami sprzedażowymi bądź administracyjnymi. Z kolei znaleźć pracę w biurze projektowym ciężko jest osobom bez wyższego wykształcenia. 

Składniki wynagrodzenia

W tym zawodzie popularne są premie i prowizje. Zazwyczaj w firmie ustalana jest pensja podstawowa za niejako obecność w firmie i obowiązki sprzedażowe/reprezentacyjne + prowizja od każdego projektu. Na stanowiskach bardziej sprzedażowych, tzn. w firmach handlowych, gdzie projekty są oferowane gratisowo przy zakupie towaru, prowizja ustalana jest od sprzedaży. Mniejsze znaczenie mają tu umiejętności projektowe, większe – sprzedażowe. 

Województwo

Lokalizacja firmy ma znaczenie. I to we wszystkich zawodach. Wiadomo, w których województwach zarobki są większe, w których mniejsze. Alternatywą i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest podejmowanie się zleceń on-line i wtedy stawki mogą być już bardziej atrakcyjne, stąd i prowizja dla projektanta większa. 

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant