Projektuj wnętrza

Mój szef

Cechy zawodu, Prawo i marketing |


Zapytaliśmy projektantów na etacie, jaki jest ich szef i jak wyglądają ich wzajemne relacje. Wnioski?

Punktualność i nadgodziny

Szef lubi dyspozycyjnych pracowników. Temat czasu pracy to ta gorsza strona pracy projektanta. Etatowi designerzy wiedzą, że punktualność to priorytet, bo punktualnie może przyjść Klient. Najczęściej pracownicy przychodzą 10-15 minut przed czasem, by przygotować salon/biuro, włączyć komputery, wywietrzyć, gdzieniegdzie posprzątać. Wizytówką firmy jest właśnie to miejsce, dlatego tak ważne jest pierwsze wrażenie Klienta. 

Niestety, szef wie, że Klientowi wolno wszystko i ma prawo przyjść 10 minut przed zamknięciem salonu. W końcu w ciągu dnia musi pracować. W takich sytuacjach projektant zostaje aż do zakończenia spotkania, które potrafi trwać 2 godziny. To oznacza tylko jedno – projektant musi liczyć się z tym, że w ten zawód wpisane są ruchome godziny pracy, a szefa nie interesuje życie prywatne pracowników.

Atmosfera

Szef w biurze to niepokój, odrętwienie i niewygoda dla pracowników. Zazwyczaj szef kontroluje, często spaceruje po firmie i zadaje pytania projektantom. Myśli, jak zwiększyć obroty i podsuwa sugestie, oczekując konwersacji. Niestety praca projektanta wymaga skupienia i każda rozmowa wybija go z rytmu. Projektanci z reguły preferują dni luźniejsze, kiedy szef jest na wyjeździe służbowym. Okazuje się, że w takie dni projektanci potrafią naprawdę zrobić ciekawe projekty, bo atmosfera swobody i możliwości samodzielnego gospodarowania czasem sprzyja efektywności pracy. Owszem, pracownicy robią sobie przerwy na plotki i dłuższe obiady, ale potem wracają do komputera z energią i pełnym optymizmem.

Zadania

Szef ma ciekawe pomysły. Szef jest twórcą nowej rzeczywistości. Rzekomo to projektanci mają być kreatywni, ale to szef przebija wszystkich nowymi zadaniami. Projektanci pytani o podejście do pomysłów szefa mówią, że początkowo starali się sprostać wszystkiemu, ale szef i tak nie był usatysfakcjonowany. Z biegiem czasu pracownicy zaczęli selekcjonować idee szefa i przesiewać przez sitko pomysły. Reakcje? Różne. Jeden szef podejdzie z dystansem i uśmiechem, drugi niestety wyładuje swoją złość na pracownikach. Pracownicy z kolei muszą sobie wypracować sposób reakcji na takie sytuacje. Okazuje się, że wielu z nich sobie nie radzi i ma problemy zdrowotne. Wielu rezygnuje, a ci co zostają boją się, że nie znajdą innej pracy. 

Komentarze

Szef lubi komentować. Wszystko. 

  • Wygląd - tak, bardzo wielu szefów zwraca uwagę na ubiór, fryzurę, makijaż, a nawet paznokcie. Nie obawiają się nawet komentować figury, wagi i postawy. 
  • Zachowanie – szef lubi komentować zachowanie swojego pracownika, często z krzykiem, przekleństwami, czy ironią, wprowadzając go w wielkie poczucie winy lub zażenowanie.
  • Umiejętności – szef lubi umniejszać, sprawić, by projektant poczuł się mało wartościowy, ale zazwyczaj tak nie myśli – to jego sposób na zmotywowanie pracownika do cięższej pracy. O zgrozo. 

Pytanie – czy mamy dystans do siebie? 

Pensja

Szef lubi obiecywać. Zarówno przy przyjmowaniu nowych pracowników, jak i podczas okresu zatrudnienia. Prowizje – to jedna z najczęstszych obietnic, która później rozpływa się w toku pracy. Szef zawsze znajdzie powód, by prowizji nie wypłacić lub wypłacić w mniejszej wysokości. Ta kwestia została poruszona na jednej z rozmów kwalifikacyjnych, a odpowiedź przyszłego szefa była następująca:

Proszę się samej przekonać. Gwarantuję Pani, że w naszej firmie każda prowizja jest wypłacona, a prowizje mamy naprawdę wysokie”.

W trakcie zatrudnienia ta gwarancja okazała się tylko śmiechem. Istnieją również prowizje dla zewnętrznych projektantów, którzy przyprowadzą Klienta do danej firmy – większość projektantów jednak wypowiada się negatywnie o takiej formy współpracy, bo nigdy tej prowizji nie zobaczyli.

Inne zagadnienie to kwestia miesięcznego stałego wynagrodzenia. Projektanci pozytywnie wypowiedzieli się o terminowości wypłat i wysokości. Podkreślają, że najważniejszą kwestią jest ustalenie sobie początkowego wynagrodzenia i możliwości podwyżki po kilku miesiącach pracy. Zazwyczaj ten aspekt finansowy był dotrzymywany. 

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant