Projektuj wnętrza

Krzywy Domek

Style i dekoracje, Zasady projektowania |


Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Sopotu. Krzywy Domek powstał w 2003 roku przy ul. Bohaterów Monte Cassino 53 jako część Centrum Handlowego „Rezydent”.

"Jan Marcin Szancer to polski grafik, ilustrator książek dla dzieci. Zilustrował ponad 200 książek, m.in. „Akademię Pana Kleksa”, „Pinokio”, „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Dziadek do orzechów” i wiele innych".

Autorem projektu budowli są architekci Szotyńscy oraz Zaleski. Inspirowali się oni bajecznymi rysunkami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga oraz projektami Gaudiego. Elewacja zewnętrzna obiektu pozbawiona jest prostolinijnych elementów. Płynne płaszczyzny ścian, falujące linie gzymsów oraz wykrzywione otwory okienne to cechy, które zwrócą uwagę każdego przechodnia. Obiekt  komponuje się z sąsiadującymi kamieniczkami poprzez wyrównane poziomy i gzymsy. A to istotne, ponieważ budynek mieści się na sopockim „Monciaku”, czyli popularnym deptaku, który jest miejscem spotkań, rozrywki i zabawy.

Na parterze budynku zlokalizowane są pomieszczenia handlowe, lokal gastronomiczny i salo gier. Obiekt pełni też funkcje biznesowe – to doskonałe miejsce na przeprowadzenie telekonferencji, czy prezentacji multimedialnych. Tutaj mieszczą się biura firm z różnych branż. W budynku zlokalizowany jest oddział regionalnego Radia RMF FM. 

Krzywy Domek zdobył pierwsze miejsce na liście 50 najdziwniejszych budynków świata według portalu Village of Joy. Na uwagę zasługuje również tzw. „Ściana Sławy”, na której składane są podpisy przez osoby biorące udział w wydarzeniach kulturalnych. 

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant