Projektuj wnętrza

Gdzie i jak szukać pracy?

Cechy zawodu, Prawo i marketing |


Każdy absolwent zmaga się z okresem pisania i wysyłania swojego CV oraz wielomiesięcznego szukania pracy. Dziś to Internet wiedzie prym w wyszukiwaniu ogłoszeń, jednak warto również sięgnąć po tradycyjne techniki, bowiem istnieją jeszcze firmy, dla których sieć jest zbyt duża na ich skromne progi. 

Gdzie?

  1. Portale branżowe – często to właśnie tam są oddzielne rubryki z ogłoszeniami o pracę, jednak pamiętajmy że te ogłoszenia czytają setki osób i prawdopodobnie tyle właśnie poszczególne firmy dostaną ofert od aplikantów.
  2. Gazety – tu zarówno ogłoszeń jak i zgłoszeń wydaje się być mniej. Ogłoszenie o pracę w lokalnej gazecie kosztuje oraz zabiera trochę czasu, więc pracodawcy wybierają częściej Internet. Ci, którzy ogłosili się w gazecie zazwyczaj dostają mniej CV od chętnych, gdyż ci chętni rzadziej kupują gazety :) 
  3. Osobiste ogłoszenia – pomysł umieszczenia osobistego apelu o pomoc w znalezieniu pracy jest nie najlepszym rozwiązaniem. Pracodawcy rzadko śledzą takie ogłoszenia, nie mają również czasu na wyłapywanie najlepszych. Ciekawą opcją jednak wydają się być portale połączone z forami, które umożliwiają umieszczenie swojego życiorysu i jednocześnie możliwość udzielania się na różne tematy np. www.goldenline.pl – podobno ten sposób całkiem nieźle spełnia swoją funkcję. 
  4. Strony firmowe cz.1 – warto wyszukać konkretne strony internetowe firm, które nas interesują i sprawdzić, czy tam nie widnieje ogłoszenie o wolnym stanowisku. Często pracodawcy wybierają tą drogę poszukiwania pracowników.
  5. Strony firmowe cz.2 – ponieważ nasze CV zawsze jest jednym z wielu, warto pomyśleć jak do tego nie dopuścić. Wiele osób uważa poniższy sposób szukania pracy za zbyt natarczywy, ale moim zdaniem jest on najbardziej skuteczny ze wszystkich przedstawionych. Otóż należy wyszukać adresy firm, w których chcielibyśmy pracować, uporządkować je w kolejności od najbardziej interesujących i wysyłać kolejno zgłoszenia – nie odpowiedzi na oferty pracy, ale informację z krótkim przedstawieniem własnej osoby i powodem chęci podjęcia współpracy z załączonym CV. 
  6. Znajomi – warto mówić o sobie. Najlepiej nie narzekać bezpośrednio na brak pracy przy znajomych, a mówić z pasją, co potrafimy, jaki ciekawy artykuł  ostatnio przeczytaliśmy itp, by zainteresować ich naszymi umiejętnościami i wiedzą. Również warto się chwalić poznając nowe osoby – ten sposób także jest bardzo skuteczny. Grunt to nie marudzić, a zawsze być otwartym na nowych ludzi i wyzwania.

Jak?

  1. E-mail – większość w ten sposób wysyła swoje CV do pracodawców. Pomijam oczywistą kwestię zapisywania plików jako .pdf. Maile mają to do siebie, że często trafiają do spamu, więc potencjalny pracodawca nawet nie ma szansy ich przeczytać – tudzież, maili przychodzi tyle, że nie sposób ich ogarnąć i łatwo przeoczyć te ważniejsze. Grunt to prawidłowo nadawać tytuły, które przyspieszą weryfikację korespondencji. Jeśli CV wysyłane jest do innego miasta, należy to zaznaczyć w tytule lub w mailu – zdarza się sytuacja, gdzie firma ma adres centrali, a praca jest na terenie zupełnie innej miejscowości.
  2. Poczta? - dość niespotykanym pomysłem jest jednak wysłanie CV zwykłą pocztą – na 100% fakt ten zaskoczy pracodawcę. Bo kto wysyła setki CV pocztą i jeszcze płaci za znaczek? Nikt, chyba że do tej akurat firmy pokusimy się o wydanie kilku groszy, czyniąc ją wyjątkową. Prawda że oryginalne? 
  3. Osobiście – choć nie polecam, gdyż jest to poniekąd zawracanie głowy – to istnieje również taki sposób zaprezentowania swojej osoby. Można zostawić CV sekretarce, bądź poprosić o osobistą rozmowę z szefem.

...........................................

Autor: Małgorzata Mazurek

Grafik/Projektant