Projektuj wnętrza

Fotele relaksacyjne

Projektanci wnętrz, Firmy |


Ekornes - jeden z największych, skandynawskich producentów mebli, zlokalizowany w zachodniej części Norwegii. Firma słynie głównie z produkcji kanap i foteli pod marką Stressless, które to automatycznie dopasowują się do pozycji siedzącego, wspierając kark i plecy w każdej siedzącej pozycji. Zapewnia to niespotykane uczucie komfortu.

Historia

Początki firmy Ekornes sięgają 1934 roku, kiedy norweski przedsiębiorca Jens E. Ekornes rozpoczął produkcję sprężynowych materacy pod marką „Svane”. Następnie firma wprowadziła na rynek łóżko znane jako „Swing” oraz pierwszą na świecie rozkładaną kanapę. Rok 1971 to niebywały sukces Ekornesu dzięki wprowadzeniu na rynek foteli relaksacyjnych Stressless, które szybko stały się hitem i sprzedały się w milionach egzemplarzy. Stressless, okrzyknięty najwygodniejszym fotelem świata, sprzedawany głównie do Europy i Stanów Zjednoczonych, zyskuje dziś zainteresowanie również wśród projektantów wnętrz z Azji. 

W 1981 roku firma wprowadziła fotel Stressless Royal z charakterystyczną drewnianą podstawą, dzięki czemu stał się prawdziwym bestsellerem. W 1991 roku opatentowano system Plus, który polega na pionowym wsparciu szyi w dowolnej pozycji siedzącej. To oznaczało, iż odtąd w pozycji półleżącej można było czytać lub oglądać telewizję. W 1993 roku wprowadzono kanapy z możliwością regulowania siedziska. A w roku 1999 ulepszono funkcję Plus o indywidualną regulacją zagłówka. Rok 2004 to duże zmiany w Ekornesie. W głównej siedzibie w Ikorness rozbudowano fabrykę o 30 000 metrów kwadratowych i zakupiono nowe maszyny. W 2005 na rynku pojawiła się kanapa Stressless z niskim oparciem, bo było niewątpliwie rewolucją. 

Oferta

Produkty Stressless są dostępne w bogatej gamie kolorów skór, tkanin i drewna. Ekornes to jeden z największych nabywców skóry w Europie. Klienci mogą wybierać w następujących rodzajach skór:

  • Batick – skóra powierzchniowo farbowana, łatwa do utrzymania w czystości, pokryta ochronnym lakierem
  • Classic – skóra powierzchniowo farbowana, z cienką warstwą lakieru ochronnego
  • Paloma – skóra farbowana całościowo, miękka, porowata
  • Royalin -  skóra najbardziej luksusowa, farbowana całościowo, grubsza od Palomy, z naturalnymi nierównościami, miękka, porowata

Podstawy foteli wykonane są z jasnego buku europejskiego, który jest twardy i elastyczny. Bejcowany jest na różne kolory: wenge, mahoń, wiśnia, tek, brąz i czerń. Tkaniny z kolei wykonane są z wysoko gatunkowej przędzy. Są wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu z możliwością prania w temperaturze do 60 stopni oraz odporne na działanie słońca. 

Firma Ekornes istnieje na polskim rynku od połowy 2004 roku. Od 2005 roku organizowane są coroczne wyjazdy jej kontrahentów do głównej siedziby w Norwegii, gdzie uczestnicy mają okazję zwiedzić fabrykę foteli Stressless w Sykkylven i showroom w Aalesund. Wszystko odbywa się w czerwcu, gdy w Norwegii jest okres białych nocy, co jest dodatkową atrakcją dla zwiedzających.

​------------------------

www.ekornes.pl