
Epoka georgiańska
Style i dekoracje, Historia wnętrz |
Epoka georgiańska to okres od 1714 – 1837 związany z panowaniem w Anglii czterech królów o imieniu Jerzy. Czas, w których sztuka projektowania wnętrz rozwijała się na wysokim poziomie i jest podziwiana do dziś.

Cechy stylu
- konsekwencja i jednolitość stylistyki,
- logika koncepcji,
- elegancka dekoracja,
- motywy rokoka, gotyku i neoklasycyzmu.
Cechy wnętrz
Architektura
- budowane w zespołach wokół placu,
- fasady z czerwonej cegły,
- trzy lub czterokondygnacyjne,
- parter – pomieszczenia recepcyjne, jadalnia,
- I piętro – pokoje gościnne,
- II piętro – sypialnie,
- III piętro – pokoje dziecinne i mniejsze gościnne,
- IV piętro – pokoje dla służby (przemieszczanie się służby do kuchni za pomocą specjalnie ukrytych schodów kuchennych),
- łazienka - woda czerpana ze studni lub zbierana woda deszczowa. Bieżąca woda i wanna tylko w bogatych domach.Wanna: zazwyczaj przenośny zbiornik ulokowany w garderobie. Pojawiają się toalety spłukiwane wodą,
- kuchnia – gotowano na palenisku,
- oświetlenie – świece.
Meble
- drewno – orzech, potem mahoń
- rzeźbienia - kabriolowe nogi, lwie głowy
- nowe typy mebli – podwójna kanapa, krzesło do czytania z pulpitem i lichtarzem
- meble Chippendale'a – krzesła chińskie (nogi proste, stopy tzw. kula w szponach, rzeźbione oparcia), szafy biblioteczne (oszklone drzwiczki, zwieńczone przyczółkiem)
- meble Hepplewhite'a – krzesła (ażurowe oparcia, tapicerowane siedziska, nogi graniaste, zwężające się, pojawiają się nogi okrągłe rzeźbione dekoracyjnym pierścieniem), małe stoły, łoża z drapowanymi zasłonami, umywalki
- meble Sheratona – proste, z delikatnymi zdobieniami. Krzesła (prostokątne oparcia, proste nogi), meble skrzyniowe (okleinowane, wypukły front, narożniki zaokrąglone, często okrągły kształt), damskie biurko tzw. Carlton House.. Gadżety meblowe: toaletki z wysuwanymi przegródkami i lustrami, stoły ze schowkami, stoły biblioteczne przekształcane w drabinkę, podwójne łóżko.
Dekoracje
- obrazy i lustra w dekorowanych ramach,
- motywy egzotyczne z Dalekiego Wschodu,
- porcelana rodzima oraz importowana z Chin – srebrne naczynia, świeczniki, szkatułki,
- zegary – duże i małe. Duże przyścienne w szafie z obciążnikami i wahadłem. Małe, często w drewnianej obudowie do postanowienia na półce, z mechanizmem sprężynowym,
- klawesyn – główny instrument klawiszowy stanowiący dekorację, wyparty przez fortepiany,
- styl Chippendale'a – rokoko połączone z elementami orientalnymi. Tapety, wyroby z laki, meble z motywami chińskimi.
Przedstawiciele
Robert i James Adamowie – architekci, projektanci wnętrz na dużą skalę. Cechy stylu: połączenie elementów palladiańskich z rokokowymi, motywy klasyczne. Dzieła: Dol Luton Hoo, biblioteka w Kenwood House (sklepienia i ściany koloru szarozielonego, motywy pompejańskie białe, różowe, złote).
Thomas Chippendale – ebenista, twórca ilustrowanej książki – katalogu - „The Gentelmen and Cabinet Maker's Director” o meblach w swoim stylu. Cechy jego twórczości: elementy rokoka i motywy orientalne – chińskie, prostota i funkcjonalność, wysoka jakość wykonania.
George Hepplewhite i Thomas Sheraton – ebeniści, autorzy książek – katalogów o meblach w wytworzonym przez siebie stylu.