Projektuj wnętrza

Cechy i umiejętności projektanta wnętrz

Cechy zawodu, Kwalifikacje |


Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytania jak zostać projektantem wnętrz, jakie wybrać studia, co należy umieć, do czego mieć predyspozycje, by w przyszłości móc pracować w tym zawodzie. I choć zapału z początku jest dużo, to po zgłębieniu wymagań emocje opadają. Profesjonalny projektant wnętrz musi bowiem posiadać umiejętności i wiedzę z wielu dziedzin – matematyki, marketingu, sztuki, które teoretycznie się wykluczają. Umysł ścisły z duszą artysty to nieczęste połączenie i właśnie o to tu chodzi. 

Czy się do tego nadaję?

1. Wyobraźnia przestrzenna – zdolność trójwymiarowego widzenia, często tą cechę posiadają dyslektycy.

2. Wiedza – zagadnienia z zakresu historii wnętrz, stylów, materiałów, faktur, kolorów, wyposażenia, mebli, przepisów budowlanych itp.

3. Matematyka – praca przy projektach na bazie skali i proporcji, przy rysunkach technicznych odręcznych często ze skalówką i rolografem.

4. Umiejętność rysunku odręcznego – podstawa nauczania w szkołach, przydatna przy szybkich szkicach ale i w bardziej profesjonalnych projektach sporządzanych w formie ilustracji.

5. Umiejętność rysunku technicznego – znajomość zasad perspektywy, aksonometrii.

6. Znajomość programów CAD – zarówno do sporządzania rysunku technicznego (najczęściej AUTOCAD) oraz do wizualizacji wnętrz (Cad Decor, Cad Kuchnie, Intericad, Archicad).

7. Znajomość programów graficznych – często do obróbki zdjęć z wizualizacji, do przygotowywania prezentacji dla klienta (Photoshop, Gimp, Corel Draw).

8. Szczegółowość – rysunki i projekty są wykonywane według odpowiedniej skali, każdy element wnętrza musi być rozplanowany bardzo dokładnie.

9. Zarządzanie ludźmi – umiejętność nawiązywania dobrych relacji z klientami, dostawcami, wykonawcami i specjalistami.

10. Elastyczność – dostosowywanie projektu do wymagań i budżetu klienta.

11. Dobra organizacja – zgranie prac wykonawczych z dostawą towaru, zaplanowanie pracy w sposób najbardziej efektywny.